Folklórny súbor Závodzan
Písal sa rok 1982, keď prišli za manželmi Hanzlíkovcami z miestnej organizácie Slovenského zväzu žien, či by nepomohli utvoriť ženskú spevácku skupinu. Skúsili to, aj učiteľom, aj ženám sa zapáčilo spievať. Keď sa pokúšali zháňať aj ďalšie speváčky, ženy sa vyhovárali na deti. –Doveďte aj deti,- vravela Eva Hanzlíková.- Aj ony budú spievať. –Ale muž mi nadáva, keď idem z domu, vyhovárali sa ženy. – Doveďte aj toho. Tak vznikla folklórna skupina.
Starosta obce Závod p. Peter Vrablec s generálnou riaditeľkou vydavateľstva STAR production Máriou Rehákovou: “Tento rok, keďže rešpektujeme bezpečnostné opatrenia a množstvo ľudí možno bude chcieť sledovať Slovenský deň kroja na televíznych obrazovkách, chodíme za vami a spoločne tvoríme originálny a výnimočný program. Priamo vo vašom súbore nakrúcame tance, ktoré vychádzajú z vašich tradícií, počujeme si váš spev a obdivujeme kroje. Ich farebnosť, ale aj symboliku, v ktorej je veľká výpoveď. Mnohé vaše videá predstavíme priamo v septembri v Banskej Bystrici. Slovenský deň kroja takto vytvoríme spoločne.”
Spevy a tance nám FS Závodzan predviedol na krásnom mieste, pri pôvodnom mlyne Trajlinky, kúsok od obce Závod. “V minulosti naši ľudia mali dobytok, veľké statky, pôda bývala obrobená, pôvodne to vyzeralo úplne inak. Aj v súčasnosti sa však o toto miesto treba starať. Snažili sme sa zachovať čo najviac z minulosti, skoro všetko je pôvodné, až na strechu, tá bývala slamená. Folklóru sa v našej obci venuje množstvo ľudí, zakladateľ FS Závodzan p.Hanzlík nám dnes zahrá na harmonike.”
Ani v Závode nechýbal sprievod
Kroje majú devy výnimočne sfarbené a čepce krásne vyzdobené
Ženatý a slobodní chlapi mali rozdielne kroje
Pánsky kroj sa skladal z čiernych nohavíc, čižiem s tvrdou sárou, prúsleku (vestička), bielej košele, šatky výraznej farby a klobúku. Slobodní chlapi sa od ženáčov líšili modrými nohavicami a na klobúku mali červenú stuhu. Pri slávnostných príležitostiach mali za klobúkom aj pierko. Tento druh kroja bol v mikroregióne obcí Závod, Sekule a Moravský sv. Ján takmer totožný. Existuje ešte aj tzv. obradový kroj, ktorého príprava trvá hodiny. 90% z nich sú ešte pôvodné kroje.
Momentálne prebieha tretí ročník Slovenského dňa kroja a je výnimočný tým, že chodíme my za vami a vy nás s čarokrásnymi úsmevmi vítate vo svojich krajoch, aj krojoch. Slovenský deň kroja bol založený pri príležitosti 70. výročia týždenníka Slovenka a vyzdvihuje to jedinečné v nás. Unikátne tradície a zvyky, to čo nikde na svete nenájdete. Iba u nás, na Slovensku.
⇒ Fotogaléria ⇐
Autor článku: Michal Motúz
ZDROJ: https://slovenka.zenskyweb.sk